Halı Bakımında Basit Çözüm

Teknik Bilgiler
Halı Bakımında Basit Çözüm

Elektrik süpürgesini halının üzerinde 7-8 kez ileri ve geri oynatmanız dipteki iri toprak taneciklerini almanız için yeterli olacaktır. Halıların düzenli olarak vakumlanması halının ipleri arasındaki toprak taneciklerini alır ve halıların ömrünü uzatıp görünüşlerini korur. Halı ile kaplı alanların haftada bir kez yavaş bir şekilde vakumlanması gerekir. Az kullanılan alanların çok sık vakumlanması gerekmezken çok kullanılan veya sık kirlenen alanların her gün vakumlanması gerekir.

Yüzeydeki Toprak Tanecikleri

Ayakkabı ile gelen kuru toprak tanecikleri halının içine girmeden önce kısa bir süre halının yüzeyinde kalır. Bu tanecikler kağıt ve iplik gibi çöpler ile birlikte elektrik süpürgesiyle veya küçük el süpürgeleriyle bile alınabilir. Bu yöntemler halı yüzeyindeki tozu da giderecektir. Ev hayvanlarının tüylerinin hemen alınması gerekir çünkü tüylerdeki yağ halıya tutunmalarını sağlar ve halının tüylerinden aşağıya doğru inip oraya yerleşirler.

Halının Dibindeki Toprak Tanecikleri

Islak ya da kuru ayakkabılar ile halının üzerine taşınan iri toprak tanecikleri halının iplerinin arasına girer. Bu iri tanelerin halı iplerini kesebilen keskin uçları vardır. Bu durumda, halının dibindeki iri tanelerden kurtulmanın en iyi yolu vakumlamaktır. Elektrik süpürgesini halının üzerinde 7-8 kez ileri ve geri oynatmanız dipteki iri taneleri almanız için yeterli olacaktır.

Dik, uzun saplı elektrik süpürgeleri derindeki iri taneleri halıdan çıkarma konusunda çok başarılıdır. Başka bir çözüm halı ağızlığı takmak olabilir. Basamaklar döşeme ağızlığı ile veya fırça aparatıyla süpürülebilir. Küçük boyutlu Şark halıları en iyi kayışlı elektrik süpürgesi ile temizlenir. Dik bir süpürge ile halının püsküllerine yaklaşırken, ağızlığı süpürgenin sapını aşağı doğru bastırarak kaldırın. Bu yöntem ağızlığı kaldırıp süpürgenin püskülleri tutmasını önleyerek halının püsküllü kısmının temizlenmesini sağlar.

Görüldüğü gibi halınızın üzerine su ve içki gibi sıvı maddeler dökmediğiniz sürece evinizdeki elektrik süpürgesinin halınızın bakımıyla ilgili yapabileceği işlerin sayısı oldukça fazla. Eldeki imkanları kullanıp ev ekonomisine katkıda bulunabileceğinizi unutmayın!